Opis:

Karaczan turecki staje się jednym z najpopularniejszych owadów karmowych. Jest to jeden z najmniejszych karaczanów, jego wielkość nie przekracza 30mm. Dorosłe samce posiadają długie skrzydła, ciało w kolorze od jasnożółtego do ciemnopomarańczowego, natomiast u samic skrzydła są mocno zredukowane, a ciało przybiera kolor od ciemnoczerwonej do czarnej z brunatnoczerwonymi znaczeniami. Karaczan ten nie chodzi po powierzchniach gładkich oraz nie zakopuje się w podłożu. Doskonale mnoży się w dużym zagęszczeniu przez co można stosować mniejsze pojemniki hodowlane przy równoczesnej dużej ilości osobników.

 

Hodowla:

Do hodowli należy przygotować zbiornik o wymiarach 50x40x30 który wystarczy do hodowli kilkuset osobników. Można wykorzystać wszelkiego rodzaju pojemniki plastikowe lub szklane, nie ma potrzeby zakładania pokryw dzięki czemu nie ma problemu z wentylacją. Część hodowców zaleca dno zbiornika wysypać warstwą ziemi lub torfu, nie jest to jednak konieczne. Zupełnie dobrze sprawdza się hodowla bez podłoża, a zbiornik taki łatwiej utrzymać w czystości. Karaczany to owady dość skryte i preferują życie w miejscach zacienionych, dlatego też na połowie zbiornika układamy wytłoczki po jajkach, które nie tylko powiększą powierzchnię użytkową zbiornika, ale również doskonale sprawdzą się jako kryjówki. Oprócz tego powinny znaleźć miejsce jeszcze pojemniki na karmę suchą, warzywa i owoce oraz poidełko. Bardzo ważnym aspektem w hodowli jest odpowiednia temperatura i wilgotność. Optymalne efekty uzyskuje się prowadząc hodowlę w temperaturze 26-30oC. Karaczany doskonale mogą funkcjonować w niższym zakresie temperatur spowoduje to jednak spowolnienie całego procesu rozwoju. Bardzo ważna jest jednak wilgotność i powinna ona oscylować w granicach 70%, w niższej wilgotności owady mają kłopoty z przejściem kolejnych wylinek, co może prowadzić do wymarcia hodowli.

Żywienie:

Żywienie karaczanów nie stanowi najmniejszego problemu, są to w zasadzie owady wszystkożerne. Możemy stosować pokarmy suche (otręby, płatki owsiane, sucha karmę dla ryb, psów czy kotów, mleko w proszku), wszelkiego rodzaju warzywa i owoce oraz kawałki pieczywa i mięsa. Owady należy karmić w ilościach umiarkowanych, tak aby podany pokarm został zjedzony stosunkowo szybko, zanim ulegnie zapleśnieniu lub zepsuciu.

Rozmnażanie:

Karaczany tureckie to owady jajorodne. Samica składa jaja w "pakiecie", ootece, w której to zazwyczaj znajduje się od 20 do 30 jaj. Podczas inkubacji należy pamiętać o utrzymywaniu wilgotności na odpowiednim poziomie aby nie doszło do przesuszenia jaj. W zależności od temperatury po 30-150 dniach od złożenia ooteki, lęgną się młode. Rozwój młodych do postaci dorosłego owada trwa do 150 dni.
Dorosły owad żyje jeszcze około 6-12 miesięcy, w tym czasie samica składa kolejne ooteki w odstępach 15-30 dni.

Karaczan turecki dzięki prostocie hodowli może stanowić stałe, niewyczerpane źródło zdrowego i czystego pokarmu dla naszych jaszczurek - warto o to zadbać!