Correlophus ciliatus

Gekon orzęsiony

 

 

Correlophus ciliatus (do maja 2012r występujący pod nazwą Rhacodactylus ciliatus) – Gekon orzęsiony zamieszkuje wyspy Nowej Kaledonii. Po raz pierwszy został odkryty i opisany w roku 1866 przez Antoine Alphone Guichenot'a, a następnie uważany za gatunek wymarły. Dopiero w roku 1994 na jednej z wysp Nowej Kaledonii gekon został ponownie odkryty. Kolejne ekspedycje w latach 1994-96 potwierdziły występowanie tego gatunku na tamtym obszarze, a odłowione osobniki zapoczątkowały ekspansję gatunku do terrariów hobbystów.

Gekon orzęsiony zamieszkuje lasy deszczowe i jest gatunkiem nocnym, dnie spędza ukryty w kryjówkach, między liśćmi czy w ściółce. Aktywny staje się po zapadnięciu zmroku kiedy to wyrusza w poszukiwaniu pokarmu. W związku z tym że gekon porusza się między gałęziami drzew i krzewów jest też doskonałym „skoczkiem”. Dorosłe osobniki osiągają wielkość 20-25cm i wagę 40-65g. Ciało gekona jest krępe z szeroką trójkątną i spłaszczona głową z dużymi oczami pozbawionymi powiek. Nad oczami rozpoczyna się pas rzęsek który biegnie wzdłuż ciała aż do nasady ogona po obu stronach ciała. Ogon stosunkowo chudy i długi, w przekroju owalny, chwytny, na końcu nieco spłaszczony zaopatrzony w lamele. Łapy krótkie z szerokimi palcami wyposażonymi w lamele dzięki czemu gekon może poruszać się po śliskich powierzchniach. Gekony orzęsione występują w wielu odmianach kolorystycznych, a w skład ich barwy wchodzą kolory: żółty, pomarańczowy, czerwony, brązowy, zielony czy szary. Szeroka gama kolorów i wzorów powodują iż każdy osobnik jest unikatowy i praktycznie nie występują dwa identyczne gekony.

Dymorfizm płciowy dość wyraźny u dorosłych osobników. Samiec posiada dwa zgrubienia u nasady ogona, zawierające podwójny narząd kopulacyjny oraz charakterystyczne pory preanalne w postaci rzędu łusek z ciemnymi punktami pośrodku. U samicy nasada ogona jest lekko wypukła o trójkątnym kształcie. U młodych osobników rozpoznanie płci jest trudne, a prawidłowe jej określenie jest możliwe u gekonów pomiędzy 4 a 8 miesiącem życia.

Gekony orzęsione stają się bardzo popularnym gatunkiem w terrariach. Ich stosunkowo duża odporność na błędy hodowlane, łatwość aklimatyzacji i niewątpliwy urok tych gadów powodują coraz większe zainteresowanie tym gatunkiem.